اخبار

پیغام خطا

User warning: The following module is missing from the file system: captcha. For information about how to fix this, see the documentation page. in _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (line 1143 of /home/iauzah/domains/iauzah.ac.ir/public_html/includes/bootstrap.inc).
در مسیر نخبه‌پروری /۹ در گفتگوی تفصیلی آنا با گنجعلی تشریح شد؛

از اجرای ۳۸ طرح پژوهشی تا چاپ ۷۰۰ مقاله/ ۲۸ کارگاه آموزشی مقابله با کرونا برگزار شد

رئیس باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی استان سیستان و بلوچستان، فعالیت‌های شاخص این باشگاه را اجرای ۳۸ طرح پژوهشی توسط اعضا، چاپ بیش از ۷۰۰ مقالهISI ، ISC، علمی ـ پژوهشی و ... عنوان کرد.

گروه استان‌های خبرگزاری آناـ حسین بوذری؛ باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی استان سیستان و بلوچستان و واحد زاهدان، سال ۱۳۷۸ فعالیت خود را به‌طور رسمی آغاز کرد و رئیس این باشگاه در سیزدهمین اجلاس سراسری رؤسای باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان از میان ۲۵۰ باشگاه به عنوان مدیر نمونه انتخاب شد.

باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی استان سیستان و بلوچستان در چهاردهمین، پانزدهمین و شانزدهمین اجلاس سراسری رؤسای باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان نیز موفق شد عنوان باشگاه نمونه را از آن خود کند.

رسالت این باشگاه جذب اعضای دانشجو و تربیت آنان است. اعضای این باشگاه در زمینه‌های پزشکی و پیراپزشکی مهارت بالایی دارند؛ اما با کمبود امکانات و بودجه مواجه هستند که باید بودجه لازم در اختیار آنان قرار گیرد.

 

خبرنگار خبرگزاری آنا برای اطلاع از فعالیت‌های باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی استان سیستان و بلوچستان و واحد زاهدان گفتگویی را با نصرت گنجعلی رئیس این باشگاه ترتیب داده است که مشروح این گفتگو در پی می‌آید:

آنا: ابتدا خلاصه‌ای از روند راه‌اندازی باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان در استان سیستان و بلوچستان بیان کنید.

گنجعلی:بعد از راه‌اندازی باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی استان سیستان و بلوچستان در سال ۱۳۷۸ این‌جانب به‌عنوان رئیس باشگاه فعالیت خود را آغاز کردم و تاکنون این مسئولیت را بر عهده دارم.

تشریح فعالیت‌های شاخص باشگاه پژوهشگران جوان در حوزه جذب جوانان

سال ۱۳۹۰ در سیزدهمین اجلاس سراسری رؤسای باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان به‌عنوان رئیس پیشکسوت باشگاه پژوهشگران جوان شناخته شدم. سال ۱۳۹۱ نیز در چهاردهمین اجلاس سراسری رؤسای باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان عنوان رئیس نمونه بین ۲۵۰ باشگاه کشور به باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی استان سیستان و بلوچستان و واحد زاهدان تعلق گرفت.

در پانزدهمین و شانزدهمین اجلاس سراسری رؤسای باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان در واحد بندرعباس نیز عنوان رئیس نمونه باشگاه را کسب کردیم.

آنا: فعالیت‌های شاخص و موفقیت‌های باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی استان سیستان و بلوچستان در گذشته و حال حاضر چه بوده است؟
  
گنجعلیراهیابی به مقطع بالاتر با استفاده از سهمیه استعدادهای درخشان بهزاد هرمزی عضو باشگاه  در رشته کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد (سال ۸۹) و علی سنجرانی در رشته سم‌شناسی پزشکی واحد تهران پزشکی (سال ۹۶)، جذب هشت نفر از اعضای باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی استان سیستان و بلوچستان به عنوان عضو استعداد درخشان، اجرای ۳۸ طرح پژوهشی توسط اعضای باشگاه پژوهشگران جوان، چاپ بیش از ۷۰۰ مقالهISI ، ISC، علمی ـ پژوهشی و ارائه مقالات به کنفرانس‌ها و همایش‌های ملی و بین‌المللی ازجمله فعالیت‌های شاخص باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی سیستان و بلوچستان  بوده است.

چاپ بیش از ۴۵ جلد کتاب توسط اعضای باشگاه باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی استان سیستان و بلوچستان، جذب بیش از ۸۲۵ عضو از جوانان مستعد دانشگاه آزاد اسلامی واحد زاهدان که تعدادی از این افراد اکنون در ادارات و سازمان‌ها به‌عنوان پژوهشگر فعالیت می‌کنند، برگزاری سالانه کارگاه‌های مختلف مورد نیاز پژوهشگران و ارائه گواهینامه به آنان و ارتباط کاملاً دوستانه و صمیمی با اعضای باشگاه  از دیگر فعالیت‌های باشگاه است.

آنا: فعالیت‌های باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی سیستان و بلوچستان تا چه اندازه اثرگذار بوده و اثربخشی و اثرگذاری  آن در دانشگاه، منطقه و کشور را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

گنجعلیباشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی واحد زاهدان با اطلاع‌رسانی‌های مستمر در دانشگاه و برگزاری کارگاه‌ها و نمایشگاه‌های علمی و فرهنگی موجب ایجاد اتحاد درونی میان دانشجویان برای انجام کارهای مفید علمی و پژوهشی و ایجاد فضایی برای تخلیه افکار جوانی شده است.

شیوع کووید ـ ۱۹ فضا را برای فعالیت مجازی مهیاتر کرد

آموزش صحیح توسط پژوهشگران و نخبگان پیشکسوت موجب شده اعضای جدید باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان در رابطه با امور پژوهشی با این پیشکسوتان مشورت و از آنان راهکار بگیرند. باشگاه پژوهشگران در دانشگاه آزاد اسلامی سیستان و بلوچستان محلی برای شکوفایی استعداد جوانان شده است.

آنا: مهم‌ترین فعالیت‌های حال حاضر باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی سیستان و بلوچستان چیست و چه سیاست‌گذاری‌هایی را در این راستا در پیش گرفته‌اید؟

گنجعلیبا شیوع ویروس کرونا فضا و بستر آموزش مجازی مهیا شد و توانستیم به‌صورت آنلاین در سطح کشوری وبینارهایی را برگزار کنیم.

شیوع ویروس کرونا و محدودیت در آموزش حضوری موجب شد تا با اجرای موضوعات و کارگاه‌های مناسب بتوانیم آموزش‌های مفید مورد نیاز دانشجویان و اعضای باشگاه را ارائه کنیم. سال‌های گذشته کارگاه‌های آموزشی- علمی و پژوهشی برای ارتقای سطح معلومات اعضا برحسب نیاز به‌صورت حضوری  برگزار شده است.

اکنون فعالیت باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی استان سیستان و بلوچستان از حضوری تبدیل به مجازی شده به‌طوری که از آغاز کرونا تاکنون ۲۸ کارگاه علمی به‌صورت آنلاین برگزار شده که سه وبینار در سطح ملی با همکاری اداره‌کل راهبردی و توانمندسازی ستاد مرکزی باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی استان سیستان و بلوچستان بوده است.

مقرر شده فعالیت خود را گسترده کرده و همایش‌ها و کارگاه‌های بیشتری برگزار کنیم؛ چراکه نقاط ضعف و قوت را بررسی و تجربه کرده‌ایم.

آنا: چه پیشنهادها و خواسته‌هایی برای ارتقا و توانمندسازی باشگاه برای همکاران ستادی دارید تا باشگاه بتواند بهتر از گذشته به فعالیت خود ادامه دهد.

گنجعلیجذب دانشجویان و پرورش آنان مهم‌ترین رسالت باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی استان سیستان و بلوچستان است که باید فضای بهتر و مؤثرتری برای آنان ایجاد کنیم.

برگزاری ۲۸ کارگاه آموزشی با موضوع مقابله با کرونا

در این زمینه می‌توان با انجام فعالیت‌هایی مانند افزایش بودجه باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان،  افزایش حق تشویقی مقالات، کمک به ثبت اختراعات اعضا در زمینه‌های معنوی و مالی، کمک به چاپ کتب تألیفی اعضا و حمایت مالی از آنان، پرداخت بُن کتاب به اعضا برای خرید کتب مورد نیاز، رتبه‌بندی صحیح افراد باشگاه پژوهشگران جوان، هموارکردن راه برای راهیابی به مقاطع بالاتر و جذب فارغ‌التحصیلان مستعد با مدرک بالا به‌عنوان عضو هیئت علمی، جذب اعضای مستعد به عنوان طرح خدمت سربازی  گام خوبی برای اعضای باشگاه برداشت.

آنا: آیا باشگاه متبوع شما دستاوردها و محصولات شاخصی دارد؟ و اینکه آیا برنامه و دستور کاری جدیدی دارید که منجر به تولید محصول شود؟

گنجعلیهر فعالیت علمی و پژوهشی نیاز به حمایت مالی دارد و اعضای باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی استان سیستان و بلوچستان توانمندی‌های بسیار خوبی در زمینه‌های پزشکی و پیراپزشکی و تولید محصولات و تجهیزات آزمایشگاهی  دارند که نیاز به پول زیادی دارد که تاکنون نتوانسته‌اند محصولی را تولید کنند.

اما با همکاری پارک علم و فناوری استان سیستان و بلوچستان و مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد زاهدان به موفقیت‌هایی رسیده‌ایم و احتمالاً در آینده‌ای نزدیک موفق به ثبت محصول و تجاری‌سازی آن می‌شویم.

آنا: در راستای آخرین سیاست‌ها و برنامه‌های ابلاغی از ستاد مرکزی چه برنامه‌هایی پیش‌رو دارید و دستورکارها چیست؟

گنجعلیدر نظر داریم با توجه به ادغام انجمن‌های علمی با باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان نیازهای دانشجویان رشته‌های مختلف را به‌منظور بالابردن سطح آگاهی‌های علمی و پژوهشی آنان در زمینه‌های مختلف علمی برنامه‌ریزی و اجرا کنیم.

آنا: از چه تعداد انجمن علمی و در چه زمینه و گروه‌هایی برخوردارید.

 گنجعلی: ۱۷ انجمن علمی مصوب داریم که ۱۱ انجمن در حال فعالیت هستند، اما ۶ انجمن به‌‌دلیل نداشتن دانشجو فعلاً فعالیتی ندارند. دو انجمن آموزش ابتدایی و تربیت‌بدنی نیز در حال را‌ه‌اندازی هستند.

خبرنامه الکترونیکی

برای دریافت خبرنامه های روابط عمومی دانشگاه ایمیل خود را در کادر ذیل وارد نمایید.

ارتباط با ما

ارتباط با روابط عمومی دانشگاه

  • تلفن مستقیم:05432225553

در رسانه‌ها

رویدادها و اخبار داشنگاه را در سایر رسانه‌ها همرسانی کنید.