اخبار

مولوی عبدالحمید در چهارمین همایش ملی قیام عاشورا از دیدگاه اهل سنت:

افتخار اهل تسنن پیروی از سیرت اهل بیت و امام حسین(ع) است

امام‌جمعه اهل سنت زاهدان در چهارمین همایش ملی قیام عاشورا از دیدگاه اهل سنت گفت: همان‌طور که شیعیان از امام حسین(ع) الگو می‌گیرند، افتخار اهل تسنن پیروی از سیرت اهل بیت است، امام حسین و اهل بیت از دید اهل سنت الگو و اسوه تقوا هستند و محبت ایشان را در دل دارند.

به گزارش خبرنگار روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد زاهدان، مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی امام‌جمعه اهل سنت زاهدان درباره قیام عاشورا اظهار داشت: قیام امام حسین برحق و در مقابل کسانی که باطل و‌ مسلمان‌نما بودند، انجام شد. بعد از به حکومت رسیدن یزید جامعه اسلامی دچار تزلزل شد. او مدیر ناتوان و نا لایقی بود و مملکت اسلامی در زمان‌ او از هم پاشید. نالایق بودن یزید در واقعه عاشورا نمایان شد.

او با بیان اینکه امام حسین احساس کرد تمام زحمات نبی و اصحاب و اهل بیت در خطر است، اضافه کرد: ایشان دین و عدالت را در خطر دیدند و درک کردند خون و آبروی مسلمانان حفظ نمی‌شود. از طرف دیگر این مردم بودند به امام نامه نوشتند و زمام امور را دست بگیرند، امام حسین هم بر حسب وظیفه و با توجه به شرایط وقت جهان اسلام عازم عراق شد و آن مصیبت بر او واقع شد.

مولوی اسماعیل زهی با بیان اینکه امام حسین(ع) برای جنگ عازم عراق نشدند، گفت: ایشان اگر برای جنگ می‌رفتند بیش از صدها هزار نفر لشگر با خود می‌برد. امام‌ حتی فرمود «برای جنگ نیامدم و رها کنید تا بازگردم». او شهادت را به اسارت ترجیح داد٬ ذلت را نپذیرفت و جام شهادت را نوشید.

به گفته امام‌جمعه اهل سنت زاهدان قیام امام‌حسین(ع) را تمام اهل سنت برحق و یزیدیان را باطل می دانند و این سیاست نیست، واقعیت است.

او با تاکید بر اینکه درس عاشورا این است که وقتی فساد به اوج برسد و دین در خطر باشد حتی اگر حاکم مسلمان باشد قیام لازم است، ادامه داد: امام حسین(ع) در تقوا و قیام‌ الگو است.

مولوی اسماعیل زهی ادامه داد: بعضی خیال می‌کنند اهل تسنن بر مسائل و اتفاقاتی که بر اهل بیت اتفاق افتاده است توجه ندارند. اما در کتب اهل سنت مطالب زیادی از فضائل اهل بیت نقل شده است که حتی گاهی شیعیان با دیدن آنها متحیر می‌شوند.

او به نبودن رسم عزاداری در مذهب اهل تسنن اشاره کرد و گفت: اهل سنت برای هیچ یک از بزرگان مذهبی٬ دینی و صحابه بیش از سه روز عزا نگرفتند و حتی لباس سیاه پوشیدن نیز در مذهب تسنن نیست، اما محبت کامل به صحابه و اهل بیت در دل اهل سنت است.

امام جمعه اهل سنت زاهدان با تاکید بر لزوم استفاده از روایات صحیح ادامه داد: اهل تسنن و تشیع نباید غلو کنند و به همان اندازه که قرآن ٬ خدا و رسولش فرمودند مسائل را بیان کنند و از اغراق در برخی مسائل دوری کنند.

مولوی اسماعیل زهی در پایان گفت: شیعه و سنی باید در کنار هم توطئه‌های دشمن را خنثی کنند و بر منافع مشترک بیشتر تاکید کنند. اعتقادات اهل تسنن به اهل بیت باید تبیین شود تا واقعیت‌ها روشن شود.

خبرنامه الکترونیکی

برای دریافت خبرنامه های روابط عمومی دانشگاه ایمیل خود را در کادر ذیل وارد نمایید.

ارتباط با ما

ارتباط با روابط عمومی دانشگاه

  • تلفن مستقیم:05432225553

در رسانه‌ها

رویدادها و اخبار داشنگاه را در سایر رسانه‌ها همرسانی کنید.