اخبار

پیغام خطا

User warning: The following module is missing from the file system: captcha. For information about how to fix this, see the documentation page. in _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (line 1143 of /home/iauzah/domains/iauzah.ac.ir/public_html/includes/bootstrap.inc).
پیام دکتر طهرانچی به همایش بین‌المللی «قیام عاشورا از دیدگاه اهل سنت»؛

برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی یکی از رسالت‌های خطیر صاحبان قلم و مراکز آموزشی است

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در پیامی به همایش بین‌المللی «قیام عاشورا از دیدگاه اهل سنت» نوشت: برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی یکی از رسالت‌های خطیر صاحبان قلم و مراکز آموزشی است.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، پیام دکتر طهرانچی به هفتمین همایش بین‌المللی «قیام عاشورا از دیدگاه اهل سنت»، توسط رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان سیستان و بلوچستان قرائت شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، پیام دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی به هفتمین همایش بین‌المللی «قیام عاشورا از دیدگاه اهل سنت»، توسط دکتر سلطانعلی میر دبیر هیئت‌امنا و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان سیستان و بلوچستان، صبح امروز در مراسم افتتاحیه این همایش قرائت شد.

متن پیام دکتر طهرانچی به شرح زیر است:

«بسمه‌تعالی

با حمد و ستایش به محضر باری‌تعالی و درود بر پیامبر خاتم (ص) و اهل‌بیت گرامش که چراغ راه بشریت‌اند

قیام عاشورا یادآور حماسه عظیم حسینی و پیام‌آور راستین در دفاع از کرامت انسانی، مقابله با فساد، زورگویی و استبداد بود. به‌واقع نهضت امام حسین (ع) حرکتی تاریخی در جهت مصالح جامعه‌ای بود که گرفتار رخوت، خرافه‌گرایی و خفقان شده بود و اقدامات و تصمیمات ایشان در جهت آگاهی‌بخشی به جامعه، احیای دین و ارزش‌های آن، ارتقای اخلاق عمومی و برقراری عدالت اجتماعی بود.

امام حسین (ع) به دور از هر باور و تعصب، از حقایق حیات بشری و معنوی است که با یارانشان یکی از صحنه‌های شگفت تاریخ انسانی را رقم زدند، واقعه‌ای که عقل از درک اسرارش عاجز است. به‌واقع این امام بزرگوار خون خود را در راستای اصلاح امورات جامعه فدا کردند تا بشر از جهالت و سرگردانی نجات پیدا کند و همچنان بعد از قرن‌ها پیام عاشورا برای انسان‌های حق‌طلب زنده و پایدار است.

رسیدن به آرمان‌های والایی چون عدالت، آزادی و تعالی بشری نیازمند لوازمی است که بی‌شک، مهم‌ترین آن‌ها آگاهی و خرد است. قیام عاشورا نشان داد که مردم و حتی نخبگان جامعه، بدون بینش و بصیرت قادر به تشخیص راه حق و حرکت در مسیر درست نیستند، بنابراین شناخت راه امام حسین (ع) و گفتمان نهضت عاشورا می‌تواند فصل مشترکی برای هر انسان روشن‌ضمیری باشد که به دنبال تعالی است.

مسلماً ارادت اهل سنت به اهل‌بیت (علیهم‌السلام) به‌ویژه حضرت اباعبدالله الحسین (ع) ظرفیت قابل اتکایی برای تقویت پایه‌های تقریب مذاهب است. از این رو، اندیشه ورزی و برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی با هدف شناخت بهتر و ترویج و نشر سیره اولیای الهی یکی از رسالت‌های خطیر صاحبان قلم و مراکز آموزشی است که باید این ارزش‌ها را با شرایط روز تبیین و تطبیق سازند تا ریشه ارزش‌های نیک اخلاقی و اسلامی در جامعه بازتولید شود.

هفتمین همایش «قیام عاشورا از دیدگاه اهل سنت» که با همت ارزشمند مسئولان، دانشگاهیان و دست‌اندرکاران دانشگاه آزاد اسلامی واحد زاهدان برگزار می‌شود، بیانگر بینش و درک موضوعی آن است که این حرکت دانشگاهی گامی بزرگ جهت گرامیداشت این حماسه جاودان و نوایی وحدت‌بخش برای استمرار حق‌طلبی و حق‌جویی در سراسر جهان اسلام فارغ از هرگونه نگاه مذهبی است.

ضمن تقدیر و تشکر از تمامی دست‌اندرکاران این همایش، امیدوارم خیر و برکات آثار عملی آن مبنای حرکت نوینی در تمامی عرصه‌های زندگی‌مان باشد و ثمرات آن موجب غنای فرهنگی مردم ما شود.

از خداوند متعال برای همه عزیزان، سلامتی، عزت و توفیق روزافزون خدمت به ایران اسلامی مسئلت دارم.

محمدمهدی طهرانچی - بهمن ۱۳۹۹»

 

خبرنامه الکترونیکی

برای دریافت خبرنامه های روابط عمومی دانشگاه ایمیل خود را در کادر ذیل وارد نمایید.

ارتباط با ما

ارتباط با روابط عمومی دانشگاه

  • تلفن مستقیم:05432225553

در رسانه‌ها

رویدادها و اخبار داشنگاه را در سایر رسانه‌ها همرسانی کنید.