اخبار

میر به آنا خبر داد:

تشکیل ستاد بحران در دانشگاه آزاد اسلامی سیستان و بلوچستان

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی سیستان و بلوچستان از تشکیل ستاد بحران در این دانشگاه و آمادگی برای امدادرسانی و مقابله با سیل احتمالی خبر داد.

سلطانعلی میر در گفتگو با خبرنگار گروه استان‌های خبرگزاری آنا، درباره هشدار سیل در استان سیستان و بلوچستان و وضعیت واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در این استان اظهار کرد: امروز دومین جلسه ستاد بحران دانشگاه آزاد اسلامی را تشکیل دادیم و از فردا وضعیت در سیستان و بلوچستان به حالت آماده‌‌باش درمی‌آید و به احتمال بسیار زیاد خساراتی را در استان و شهرستان‌های مختلف شاهد خواهیم بود.

مکان‌‌های اقامتی و ورزشی واحدهای سیستان و بلوچستان در اختیار سیل‌زدگان قرار می‌گیرد

وی افزود: امروز هماهنگی‌های لازم برای مواجهه با بحران احتمالی انجام شد و در تمام واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی ستاد بحران را به ریاست رئیس همان واحدها تشکیل دادیم و هماهنگی‌های لازم با دستگاه‌های اجرایی و امدادرسان مانند هلال احمر و ستاد بحران و ... انجام شده است و قرار بر این شد که تمام مکان‌ها و مجتمع‌های اقامتی و ورزشی واحدهای استان در اختیار سیل‌زدگان و مردم قرار بگیرد تا در مدت زمان بروز سیل بتوانند در این مکان‌ها اسکان یابند.

همه واحدهای استان به حالت آماده‌باش درآمده‌اند

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی سیستان و بلوچستان ادامه داد: گروه‌های جهادی متشکل از دانشجویان، استادان و کارکنان نیز در تمام واحدها تشکیل شده است و همه واحدها به حالت آماده‌باش هستند و رئیس واحدی که بیشترین خسارت سیل به شهر آن وارد شود، به‌عنوان رئیس قرارگاه شهرستانی مواجهه با سیل انتخاب خواهد شد. علاوه بر این قرار بر این شد که گروه‌های جهادی، واحدها در شهرهایی که کمتر دچار خسارت می‌شوند، به مناطق با خسارت بیشتر بروند و با هماهنگی اقدام به امدادرسانی کنند و کمک‌های نقدی و غیرنقدی را به آن مناطق گسیل دهند.

میر تصریح کرد: البته پیش از این نیز برای کمک‌رسانی به سیل‌زدگان در استان‌های دیگر مانند گلستان و ... اقدام کرده بودیم اما مصوب شد که با هماهنگی با دستگاه‌های اصلی امدادرسان، در صورتی که در استان خودمان خسارتی به بار آمد، این کمک‌ها معطوف به همین‌جا شود. به هر حال تمام واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی سیستان و بلوچستان حداقل تا دو روز آینده به‌صورت ۲۴ ساعته و شبانه‌روزی در آماده‌باش هستند و با ظرفیت حدود ۳۰ هزار دانشجو و نیز استادان و کارکنان در استان بتوانیم به امدادرسانی سیل‌زدگان بپردازیم. البته گروه‌های جهادی ما اعلام آمادگی برای اعزام به استان‌های دیگر نیز کرده‌اند که منتظریم وضعیت فردای استان را مشاهده کنیم و در صورتی که به آنها در استان نیازی نبود، به استان‌های سیل‌زده اعزام می‌شوند.

احتمال واردشدن خسارت در جنوب سیستان وبلوچستان و زابل

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد زاهدان درباره پیش‌بینی خسارت سیل اذعان کرد: هم در جنوب استان و هم در زابل احتمال واردشدن خسارت بسیار زیاد است، بنابراین به همه واحدها اجازه داده شده تا از تمام امکانات دانشگاه برای مقابله با این رخداد استفاده شود و تمام دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی در این استان در آمادگی کامل به سر می‌برند، کلاس‌های درس واحدها فعلاً دایر است و تنها در چند شهر احتمال خطر است که درصورت بروز خطر، کلاس‌ها تعطیل خواهد شد.

احتمال بالا آمدن آب در درگان، ایرانشهر، نیکشهر و زابل

میر خاطرنشان کرد: رئیس ستاد بحران استان سیستان و بلوچستان در دانشگاه آزاد اسلامی خودم هستم و اقدامات لازم با هماهنگی اینجانب و رؤسای ستاد بحران استان و شهرستان‌ها انجام می‌شود. در درگان، ایرانشهر، نیکشهر و زابل احتمال اینکه ورودی آب از هیرمند افزایش یابد زیاد است، البته ورودی آب به همین شکل خطری را ایجاد نمی‌کند اما اگر از افغانستان افزایش آب داشته باشیم، کانال‌های موجود در استان کشش ندارند و احتمال افزایش سطح آب و طغیان وجود دارد. فعلاً این احتمال وجود دارد که ورودی آب از افغانستان افزایش یافته و شاید برخی مناطق استان زیر آب برود.

وی گفت: به‌هر حال در مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی استان آمادگی برای بسیج کامل امکانات را داریم و نگاه‌های خود را معطوف به چابهار، قسمت‌های جنوبی استان، نیکشهر، درگان و ایرانشهر که احتمال بروز سیل و خرابی و ویرانی زیاد است، کرده‌ایم و در شمال استان نیز همانطور که اشاره کردم، ورودی آب از افغانستان در حال افزایش و احتمال بالاآمدن آب بسیار است. خوشبختانه آمادگی مجموعه دانشگاه آزاد به نوع نگاهی که در این دانشگاه وجود دارد، بازمی‌گردد، اینکه دانشگاه آزاد اسلامی به‌عنوان یک نهاد انقلابی، با هدف همکاری و همدلی و خدمت فعالیت می‌کند و خوشبختانه این نگاه در کل واحدهای استان وجود دارد.

میر با بیان اینکه واحدهای استان سیستان و بلوچستان در معرض آسیب ناشی از سیل و خرابی قرار ندارند، اظهار کرد: به همین دلیل است که اماکن و اقامتگاه‌های این دانشگاه را برای اسکان سیل‌زدگان در نظر گرفته‌ایم و خوشبختانه استادان و دانشجویان در این کار بزرگ، حس خوبی ایجاد کرده‌اند و به‌صورت داوطلبانه مانند دوران دفاع مقدس، به میدان می‌آیند و اردوهای جهادی شکل می‌گیرد.

خبرنامه الکترونیکی

برای دریافت خبرنامه های روابط عمومی دانشگاه ایمیل خود را در کادر ذیل وارد نمایید.

ارتباط با ما

ارتباط با روابط عمومی دانشگاه

  • تلفن مستقیم:05432225553

در رسانه‌ها

رویدادها و اخبار داشنگاه را در سایر رسانه‌ها همرسانی کنید.