اخبار

پیغام خطا

User warning: The following module is missing from the file system: captcha. For information about how to fix this, see the documentation page. in _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (line 1143 of /home/iauzah/domains/iauzah.ac.ir/public_html/includes/bootstrap.inc).
میر در گفتگو با آنا مطرح کرد؛

جذب ۴۰۰ دانشجوی خارجی در دانشگاه آزاد اسلامی سیستان و بلوچستان/ بازگشایی ۱۷ مدرسه جدید سما

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی سیستان و بلوچستان و واحد زاهدان گفت: در بودجه سال تحصیلی ۹۸-۹۹ در حوزه بین‌الملل حساب ویژه‌ای باز شده و برای جذب حدود ۴۰۰ دانشجوی خارجی ارتباط با کشورهای همسایه به‌صورت جدی در دستور کار قرار گرفته است.

سلطانعلی میر در گفتگو با خبرنگار گروه استان‌های خبرگزاری آنادرباره مصوبات شانزدهمین جلسه هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان سیستان و بلوچستان که با حضور بهروز طهماسب‌کاظمی رئیس مرکز حوزه ریاست، روابط عمومی و هماهنگی استان‌های دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد، اظهار کرد: کلیات مصوبات این جلسه درباره برنامه‌وبودجه ۹۸ بود که بحمدالله به اتفاق آرا تصویب شد.  یکی از ویژگی‌های برنامه این بود که برای نخستین بار سال مالی با سال تحصیلی منطبق شده، یعنی برخلاف روال گذشته که آخر سال بودجه بسته می‌شد، این کار را در مهرماه انجام خواهیم داد.

۲۰شهر سیستان و بلوچستان از اول مهر دارای مرکز آموزش عالی می‌شوند

وی افزود: تأکید بر جایگاه درآمدهای غیرشهریه‌ای یکی از مهم‌ترین دستورکارها بود. استفاده از ظرفیت‌های استان سیستان و بلوچستان نیز مورد بررسی قرار گرفت و مصوبات خوبی هم داشتیم. در بودجه ۹۸ در زمینه حوزه بین‌الملل حساب ویژه‌ای باز شد و برای جذب حدود ۴۰۰ دانشجوی خارجی ارتباط با کشورهای همسایه به‌صورت جدی در دستور کار قرار گرفت. رویکرد تعامل فکری، فرهنگی و مسئله بیداری اسلامی سال ۹۸ یکی دیگر از دستور کارهای این جلسه بود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد زاهدان گفت: در بحث افزایش دانشجو، پیش‌بینی می‌کنیم که برخلاف استان‌های دیگر که کاهش دانشجو دارند، سال ۹۸ باید افزایش دانشجو داشته باشیم. علت و تحلیل این امر هم این است که در این استان از ۳۷ شهر و شهرستان، فقط هفت شهر دارای مرکز آموزش عالی بوده که خوشبختانه دانشگاه آزاد اسلامی موفق شده مقدمات و تمهیدات کار را فراهم کند تا در راستای ایجاد عدالت آموزشی، ۲۰ شهر دیگر نیز از اول مهرماه دارای مرکز آموزش عالی شوند.

بودجه امسال را ۲۰ درصد افزایش دادیم

میر تصریح کرد:‌ در راستای افزایش مراکز آموزش عالی بعضی‌ها از قبل آغاز شده، بعضی‌ دیگر هم در حال اجراست. شورای گسترش این موضوع را مصوب کرد و همه تمهیدات لازم از قبیل فضای ورزشی و امکانات آموزشی فراهم‌شده و در برنامه بودجه ۹۸ این موضوع مورد تأیید قرار گرفت که امسال و در ترم پیش رو شاهد رشد دانشجو باشیم.

وی مطرح کرد: طرح آمایش رشته و ایجاد رشته‌های متناسب با نیاز و ظرفیت و قابلیت‌های جدید استان سیستان و بلوچستان هم در دستور کار قرار گرفت. ظرفیت‌های جدید این استان مانند پتروشیمی، گاز و راه‌آهن و ظرفیت‌هایی که از قبل داشتیم از قبیل دریا، گردشگری، معادن، منابع و کشاورزی را در برنامه و بودجه ۹۸ مورد تأکید قرار دادیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد زاهدان افزود: بودجه امسال را در مقایسه با سال قبل ۲۰ درصد افزایش دادیم؛ اما کاهش هزینه‌ها را نیز پیش‌بینی کردیم. یعنی سیاست‌های کنترلی، نظارت و صرفه‌جویی، افزایش درآمد و کاهش هزینه جزء سیاست‌های جدی برنامه ۹۸ است.

مجموعه مدارس سما را به ۲ برابر افزایش می‌دهیم

میر اظهار کرد: در شانزدهمین جلسه هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان سیستان و بلوچستان مقرر شد سهم دانشگاه آزاد اسلامی از مجموعه مدارس را به دو برابر افزایش دهیم. یعنی مثلاً ۱۷ مدرسه از ابتدای ایجاد سما در استان داشتیم، مصوب شد که ۱۷ مدرسه دیگر از اول مهر در  استان بازگشایی و بخشی از ظرفیت‌های خالی واحدها و مراکز دانشگاهی، صرف آموزش‌وپرورش دانش‌آموزان شود.

وی تصریح کرد: در این جلسه با توجه به ظرفیت‌هایی که دانشگاه آزاد اسلامی سیستان و بلوچستان در زمینه‌های پزشکی دارد بنا شد هم ظرفیت رشته‌های پزشکی افزایش پیدا کند و هم رشته‌های جدید بدهند. دانشگاه آزاد اسلامی نیز در استان مجری رشته‌های پزشکی، پیراپزشکی و توان‌بخشی شود. نکته بعدی که در این جلسه بر آن تأکید شد اینکه نمایندگان رایزنی‌های لازم را با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری انجام دهند تا شعبه علوم تحقیقات هم داشته باشیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد زاهدان گفت: مصوبه دیگر این جلسه تأکید بر استفاده بیشتر از واحد الکترونیک بود. استان سیستان و بلوچستان نخستین استانی است که با امضای تفاهم‌نامه واحد الکترونیک به شکل شعبه‌ای از سازمان مرکزی ایجاد کرد که به دلیل بعد مسافت و هزینه بالای بلیت هواپیما بخشی از امور آموزشی این واحد از طریق مجازی برگزار می‌شود.

تأمین گوشت گرم و ماهی مورد نیاز واحدهای دانشگاهی

میر در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با آنا اظهار کرد:‌ دانشگاه آزاد اسلامی استان سیستان و بلوچستان آمادگی دارد تا  گوشت گرم و ماهی مورد نیاز همه واحدهای دانشگاهی و حتی هزار و ۳۳۰ مرکز کشور را با هماهنگی سازمان مرکزی و مجموعه استانداری تأمین کند. این طرح نیز در جلسه هیئت امنا مطرح شد و با توضیحات ارائه شده،‌ اعضای جلسه متقاعد شدند و مورد تصویب قرار گرفت.

وی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌کنیم ظرف کمتر از سه سال بودجه درآمد غیرشهریه‌ای ما تقریباً با بودجه شهریه‌ای برابری کند، اظهار کرد: بودجه امسال ۱۲۰ میلیارد تومان بوده که ۱۱۰ میلیارد شهریه‌ای  و حدود ۱۰ میلیارد دیگر آن غیرشهریه‌ای است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد زاهدان افزود:‌ بودجه سال قبل ۹۷ میلیارد بود که ۹۰ میلیارد آن شهریه‌ای و هفت میلیارد مابقی غیرشهریه‌ای بود. سال قبل بودجه عملیاتی ما بالای ۹۵ درصد تحقق پیدا کرد، یعنی به آن شکل انحراف نداشتیم و بودجه را واقعی بستیم. امسال هم تحلیل من این است که بر اساس تجربه سال قبل و اقداماتی که دیده‌ایم، چه شهریه‌ای چه غیرشهریه‌ای باید بالای ۹۵ درصد تحقق پیدا کرده و عملیاتی شود و احتمال قوی می‌دهیم که ۱۲۰ میلیارد را بتوانیم عملیاتی کرده و برنامه‌های مورد نظر را اجرا کنیم.

خبرنامه الکترونیکی

برای دریافت خبرنامه های روابط عمومی دانشگاه ایمیل خود را در کادر ذیل وارد نمایید.

ارتباط با ما

ارتباط با روابط عمومی دانشگاه

  • تلفن مستقیم:05432225553

در رسانه‌ها

رویدادها و اخبار داشنگاه را در سایر رسانه‌ها همرسانی کنید.