اخبار

پیشگام تولید علم شیمی ایران:

طرح‎های تحقيقاتی نخبگان به‌طور ویژه حمایت شوند

پیشگام تولید علم شیمی ایران و عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی تأکید کرد: باید از طرحهای تحقيقاتی نخبگان به‌عنوان سرمایههای کشور به‌طور ویژه حمایت شود.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد زاهدان علیرضا حسن‌آبادی، دارای مدرک دکتری تخصصی در رشته شیمی آلی بوده و از تاریخ ۸۷/۷/۱تاکنون، عضو هیأت علمی تمام وقت دانشگاه آزاد اسلامی واحد زاهدان است. وی دانشیار پایه ۱۳ (رسمی- قطعی) با اچ- ایندکس ۱۵ در گروه شیمی و دارای رتبه اول آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه تربیت مدرس سال ۱۳۷۶ و رتبه اول آزمون ورودی دکتری دانشگاه آزاد اسلامی در سال ۱۳۸۴ است. حسن‌آبادی که در مهر ۱۳۸۸ استادیار و آذر ۱۳۹۲ موفق به ارتقا به رتبه دانشیاری شده‌است، طبق بررسی انجمن شیمی ایران، به‌عنوان پیشگام تولید علم شیمی ایران انتخاب شد. به همین مناسبت با این عضو خانواده دانشگاه آزاد اسلامی به گفتگو نشستیم.

عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد زاهدان در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی گفت: در حوزه پژوهشی به لطف و عنایت خداوند متعال موفق به چاپ بیش از ۱۳۰ مقاله در مجلات معتبر علمی با نمایه(ISI-WoS)، در کشورهای انگلستان، آلمان، آمریکا، اتریش، هلند، بلغارستان اتیوپی و هندوستان، چاپ چندین مقاله علمی پژوهشی در سمینارها و کنفرانس‌های داخلی شدهام، مجری هشت طرح پژوهشی خاتمه یافته با مجوز سازمان مرکزی دانشگاه آزاد هستم و همکاری در انجام چند طرح پژوهشی را دارم.

وی عنوان کرد: تاکنون موفق به راهنمایی بیش از ۵۰ پایان‌نامه کارشناسی ارشد و سه رساله دکتری، مشاوره ۳۵ پایان‌نامه کارشناسی ارشد و مشاوره هفت رساله دکتری را به عهده داشته و داوری بیش از ۱۲۰ پایان‌نامه کارشناسی ارشد و دکتری، داوری چند طرح پژوهشی و چندین مقاله علمی در مجلات معتبر علمی خارجی را دارم.

رئیس دبیرخانه اجرایی جذب هیأت علمی استان سیستان و بلوچستان با اشاره به ترجمه یک جلد کتاب که منبع درسی دانشجویان رشته شیمی است، گفت: از دیگر سوابق علمی و پژوهشی میتوان پژوهشگر برتر واحد زاهدان در چهار سال متوالی ۹۲-۸۹، پژوهشگر برتر استان سیستان و بلوچستان در سال ۹۲، استاد نمونه آموزشی واحد زاهدان در سال‌های ۹۱ و ۹۲ عنوان و از سوابق اجرایی نیز به سرپرست دانشکده تحصیلات تکمیلی واحد زاهدان در سال ۹۱-۱۳۹۰، مدير گروه شيمی کارشناسی و کارشناسی ارشد واحد سال۱۳۹۳-۱۳۹۲، عضو هیأت اجرایی جذب هیأت علمی دانشگاههای آزاد اسلامی سیستان و بلوچستان، رئیس دبیرخانه اجرایی جذب هیأت علمی استان سیستان و بلوچستان، عضو انجمن شیمی ایران و منتخب انجمن شیمی ایران در معرفی پیشگامان تولید علم شیمی ایران را نام برد و اکنون مشغول فعاليت در امور آموزشی، پژوهشی و تحقيقاتی در زمينه سنتز ترکیبات آلی،  شيمی سبز و نيز نانو‌شيمی هستم.

حسنآبادی با بیان اینکه با توجه به ظرفيت بالای علمی و پشتوانه تحقيقاتی گروه شيمی واحد زاهدان، عمده فعالیت‏‌های گروه شیمی را برشمرد و عنوان کرد: ازجمله فعالیت‏‌ها و برنامههای این گروه را باید ارائه خدمات در آزمایشگاههای کنترل کیفی، پیگیری و ارائه معیارهای استاندارد به منظور افزایش کمیت و کیفیت محصولات تولیدی و مواد مصرفی کارخانه‌ها و صنایع، پژوهشهای علمي بنيادی در راستای گسترش مرزهای علم با چاپ مقالات در مجله‌های معتبر علمی و استخراج و شناسایی ماده مؤثر گیاهان دارویی فراوانی که در استان وجود دارد، نام برد.

این محقق دانشگاهی رويكرد گروه شيمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد زاهدان را تبديل ايدههای پژوهشی آزمايشگاهی به توليد انبوه، مطابق نياز جامعه یعنی توليد ثروت از پژوهشهای بنيادی دانست.

عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد زاهدان گفت: می‌دانیم که جامعه امروز ما با واقعیت نامناسب بودن وضعیت اشتغال فارغالتحصیلان دانشگاه مواجه بوده و فارغالتحصیلان رشته شیمی هم از این قاعده مستثنی نیستند و از آنجایی که کارآفرینی در این رشته نهادینه است، دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است با ارائه حمایتهای مالی و امکانات آزمایشگاهی در قالب مراکز رشد و شرکتهای فناور در جذب نخبگان و ایجاد تعامل نسبی بین صنعت و دانشگاه  به رشد و توسعه کشور کمک کند.

رئیس دبیرخانه اجرایی جذب هیأت علمی استان سیستان و بلوچستان گفت: به‌رغم اینکه استان سیستان و بلوچستان به لحاظ صنعتی به دلایلی نسبت به بیشتر استانها ضعیفتر است و دانشگاه ارتباط چندانی با صنعت نداشته و تحقیقات بنیادی و آزمایشگاهی بوده؛ ولی به‌زودی با راهاندازی مجتمع پتروشیمی چابهار، دانشگاههای آزاد اسلامی استان میتوانند با استفاده از متخصصان شیمی و رشته‌های وابسته به آن در کارآفرینی، رشد و توسعه بیشتر استان نقش‌آفرین باشند.

وی از مهم‌ترین عوامل لازم در پیشرفت کشور را نیروی انسانی متخصص، استفاده مناسب از منابع طبیعی، سرمایه، میزان سرمایه‌گذاری در زمینه تکنولوژی، به‌کارگیری مدیریت علمی به‌جای مدیریت سلیقهای و ایجاد دفاتر ارتباطی بین صنعت و دانشگاه دانست که می‌توانند در رشد و توسعه کشور کمک قابل توجهی داشته باشند.

پیشگام تولید علم شیمی ایران افزود: میدانیم که پژوهش نیاز اساسی در کشور است و به‌واسطه همین پژوهش است که استقلال، عزت، اقتدار و حتی امنیت حاصل میشود؛ بنابراین باید به بحث علم و پژوهش توجه ویژهای داشت و میتوان اهمیت آنرا در سیره و کلام  بزرگان دین اسلام مشاهده کرد. امام علی (ع) میفرمایند راه توسعه و پیشرفت از تحقیق و پژوهش می‌گذرد، باید تلاش کنیم تا فرهنگ پژوهش بیش از پیش در کشور نهادینه شود و نتایج پژوهش به طرحهای فناورانه و در نهایت به محصول تبدیل شده و جامعه از آن بهرهمند شوند.

حسنآبادی تأکید کرد: برای پیشرفت و تعالی باید استفاده بهینه از همه ظرفیت‌ها داشته باشیم، از طرحهای تحقيقاتي نخبگان که سرمایههای کشور هستند به‌طور ویژه حمایت شده تا آنها احساس کنند که تحقیقات آنها اثرگذار است و حمایت مادی و معنوی از پژوهشگران را تسهیل و قطبهای علمی را حمایت و تقویت کنیم تا بتوانیم به لطف خداوند متعال کارگشای مشکلات موجود جامعه باشیم.

خبرنامه الکترونیکی

برای دریافت خبرنامه های روابط عمومی دانشگاه ایمیل خود را در کادر ذیل وارد نمایید.

ارتباط با ما

ارتباط با روابط عمومی دانشگاه

  • تلفن مستقیم:05432225553

در رسانه‌ها

رویدادها و اخبار داشنگاه را در سایر رسانه‌ها همرسانی کنید.