اخبار

مهربان به روابط عمومی دانشگاه خبر داد

20 محصول مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی زاهدان آماده تجاری‌سازی است

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد زاهدان عنوان کرد که حدود 20 محصول مرکز رشد واحدهای فناور این دانشگاه از آغاز فعالیت تاکنون تجاری‌سازی شده و 20 محصول آماده تجاری‌سازی است.

دکتر احمد مهربان در گفت‌وگو با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد زاهدان  با توجه به فعالیت‌های صورت گرفته در حوزه پژوهش و فن آوری این واحد دانشگاهی گفت: از جمله مهمترین این فعالیت ها می توان اخذ مجوز مرکز تحقیقات کشاورزی و گیاهان دارویی در واحد به عنوان نخستین و تنها مرکز تحقیقات گیاهان دارویی شرق و جنوب شرق کشور را نام برد که با توجه به پتانسیل های خوبی که در استان سیستان و بلوچستان در این زمینه وجود دارد، می تواند منشأ و مبدأ پیامدهای پربهای علمی و پژوهشی دیگری به شمار آید.

مراکز تحقیقاتی «جزا و جرم‌شناسی»، «گردشگری و صنایع دستی»، «مطالعات زنان» و «اقتصادی جنوب شرق» در حال راه‌اندازی و پیگیری بوده و مدارک و مستندات آن توسط مراجع صدور مجوز در دست بررسی است

وی افزود: در حوزه مرکز رشد و شرکت های دانش بنیان پیگیری اخذ مجوز پردیس پارک علم و فن آوری دانشگاه آزاد اسلامی سیستان و بلوچستان و راه اندازی دو مرکز رشد اقماری در شهرستان های چابهار و خاش زیرمجموعه واحد زاهدان و ساخت و راه اندازی یک مجتمع کارگاهی و آزمایشگاهی شامل 11 کارگاه و آزمایشگاه برای شرکت های مرکز رشد صورت گرفته است.

مهربان ادامه داد: علاوه بر این، چند مرکز تحقیقات دیگر شامل (مرکز تحقیقات جزا و جرم‌شناسی)، مرکز تحقیقات گردشگری و صنایع دستی، مرکز تحقیقات مطالعات زنان و مرکز تحقیقات اقتصادی جنوب شرق در حال راه اندازی و پیگیری است که مدارک و مستندات آن توسط مراجع صدور مجوز در دست بررسی است.

معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد زاهدان اظهار کرد: در اعلام رتبه بندی مراکز علمی پایگاهCivlica در آخرین رتبه دانشگاه ها بر اساس معیار تولید علم -که اردیبهشت امسال اعلام شد- واحد زاهدان 21 پله صعود داشته است.

وی با توجه به موفقیت های داخلی و بین المللی واحد زاهدان به روابط عمومی گفت: تیم «کارکیابریج» واحد زاهدان در مسابقات علمی و دانشجویی بین الملل سازه های ماکارونی در دانشگاه صنعتی اصفهان که با حضور بیش از 200 تیم داخلی و خارجی برگزار شد، علاوه بر کسب مقام در بین 5 تیم برتر جهان قرار گرفت.

این مسئول اضافه کرد: یکی از هسته های فن آور مستقر در مرکز رشد واحد زاهدان با عنوان «هسته فن آور پاتوژن» در اولین استارت آپ ویکند خرمای کشور مقام اول کشور و دریافت جایزه و لوح تندیس از این دوره رقابت ها را به خود اختصاص داد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد زاهدان درباره فعالیت های مرکز رشد و تجاری سازی محصولات این واحد خاطرنشان کرد: مرکز رشد واحد زاهدان از اواخر سال 94 افتتاح و در یک سال و نیم گذشته فعالیت مطلوبی را انجام داده است به طوری که به عنوان یکی از فعال ترین مراکز رشد شرق و جنوب شرق ایران شناخته شده است.

حاصل فعالیت مرکز رشد واحد زاهدان ایجاد اشتغال برای حدود 100 نفر بوده است. اکنون 2 شرکت مجوز دانش بنیانی را اخذ کرده و 5 شرکت نیز در حال اخذ مجوز هستند

مهربان ادامه داد: به همین خاطر در پنجمین جشنواره فرهیختگان دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان مرکز رشد برتر کشور انتخاب و مورد تجلیل قرار گرفت. تاکنون بیش از 30 هسته واحد فناور و شرکت دانش بنیان در مرکز رشد واحد زاهدان مستقر شده و فعالیت دارند و حدود 20 محصول تجاری شده و 20 محصول آماده تجاری سازی حاصل فعالیت های مرکز رشد در این مدت است.

وی افزود: حاصل فعالیت مرکز رشد در این بازه زمانی ایجاد اشتغال برای حدود 100 نفر بوده است و غرفه مرکز رشد واحد زاهدان به طور متوالی در دو نمایشگاه استانی که در هفته پژوهش برگزار شد در بین تمام دانشگاهای استان اعم از دولتی و آزاد و سایر ادارات به عنوان غرفه برتر شناخته شد. اکنون 2 شرکت مجوز دانش بنیانی را اخذ کرده و 5 شرکت نیز در حال اخذ مجوز هستند.

مهربان درباره فعالیت های در دست اقدام معاونت پژوهشی واحد زاهدان به خبرنگار روابط عمومی گفت: برنامه های متعددی از جمله، ایده شوها، استارتاپ ها، کارگاه های پژوهشی و آموزشی متنوع، توسعه فاز دوم لابراتوار زبان های خارجی با توجه به تاسیس موسسه آموزشی زبان های خارجی در واحد و ایجاد موزه ملی سنگ شناسی در حال اجرا است. بنابراین با توجه به فعالیت ها و رویکردهای مرکز رشد در این مدت، این مرکز توانسته در منطقه شرق و جنوب شرق کشور به عنوان یک برند مطرح شود.

وی با توجه به اقدام دکتر ولایتی در افزایش بودجه و تأثیر آن بر رشد دانشگاه و جذب نخبگان، تصریح کرد: دکتر ولایتی یکی از فرماندهان فاضل و فکور در میدا های علمی ملت و مملکت ماست که با تجارب ذی قیمتی که در حوزه آکادمیک و استراتژیک علمی کشور دارند و با انتخاب دکتر نوریان، دیده بانی و دوراندیشی نافذ و نوینی به توسعه دانشگاه آزاد اسلامی دارند که مطمئناً باید منتظر میوه ها و محصول مثمر علمی در دانشگاه بود.

خبرنامه الکترونیکی

برای دریافت خبرنامه های روابط عمومی دانشگاه ایمیل خود را در کادر ذیل وارد نمایید.

ارتباط با ما

ارتباط با روابط عمومی دانشگاه

  • تلفن مستقیم:05432225553

در رسانه‌ها

رویدادها و اخبار داشنگاه را در سایر رسانه‌ها همرسانی کنید.